ПЪТЯТ НА БЪЛГАРСКОТО СТОПАНСТВО В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ МИНАВА ПРЕЗ ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛСКО СТОПАНСТВО
Училището е открито през 1926 година, като Допълнително земеделско училище за подготовка на момичета и момчета завършили седми клас.
През 1932 година училището е оземлено от кметството с цел да се осъществи практическо обучение на учениците.
Есента на 1948 година училището прераства в Държавно практическо селскостопанско училище с прием след седми клас с две специалности-полевъдство и животновъдство.
Учебната 1954/55 година започва в собствена нова учебна сграда, а през 1957 година училището се трансформира в Селскостопански техникум над средно образование със специалности-полевъдство и зоотехника.
През периода 1973 - 1983 година учебното заведение функционира като Техникум по електрификация и автоматизация на селското стопанство. Материалната база се обогатява.
1983 година училището става СПТУ по механизация и електрификация на селското стопанство със следните специалности: ”Механизатор-растениевъд” и „Електромонтьор на селскостопанска техника”.
От април 1999 година до пролетта на 2003 година училището е преобразувано като Техникум по земеделие „Александър Стамболийски”.
От 2003 година до момента училището функционира като Професионална гимназия по земеделско стопанство ”Александър Стамболийски”.
Променяло облика и името си през годините, но запазило авторитета си като център за обучение на специалисти за селско стопанство, училището се развива успешно и днес.